فرهنگ بومی اردبیل

فرهنگ بومی اردبیل

فرهنگ بومی اردبیل

فرهنگ هر قوم و ملت آینه تمام نمای رشد و شعور معنوی آن جامعه محسوب می شود

فرهنگ بومی برگرفته از تمام قواعد و رسم رسوم زندگی یک قوم ،ملت در قسمتی از منطقه محسوب می شود که به صورت سینه به سینه و از گذشتگان به ارث رسیده است و شامل تمامی اعمال در زندگی روزمره اعم از خورد و خوراک نحوه پوشش ، نحوه رفتار و کنش در مقابل هم نوع ،ادبیات برگرفته از منطقه ،موسیقی بومی وتمامی رسم و رسوم های جاری می باشد.
فرهنگ مذهبی اردبیل
مهم‌ترین عنصر محتوائی شعر آذربایجان در پانصدسال گذشته، اختصاص بخش عظیمی از آفرینش شعری هر یک از شاعران این حدود جغرافیائی به ادبیات شیعه و مخصوصاً مرثیة‌آل‌عبا بوده است. هر یک از شاعران آذربایجان در اثر پای‌بندی کم نظیر به معارف شیعه و معالی اهل بیت طهارت ‹علیهم آلاف تحیه والسلام› یا دیوانی مستقل به این موضوع بزرگ تخصیص کرده‌اند

اوخشامالار و آغلاشمالار

ادبیات مرثیه ای ترکی دارای سابقه تاریخی و وسعت و گسترش فراوان آن چنان در بین ترکان اهمیت یافته است که جز لاینفک زندگی آنان گشته است و به جرات می توان گفت که این شاخه از ادبیات مکتوب تنها شاخه‌ای است که می توان نام ادبیات کاربردی و عام برای آن به کار برد. ادبیاتی که همه مردم ترک در سال حداقل 20 روزی به طور مستقیم با آن سروکار دارند و خیلی ها ابیاتی از آن را حفظ هستند. اما این شاخه مکتوب ادبیات ترکی نیز ریشه ای در ادبیات شفاهی مردم دارد که بهترین دلیل برای این امر “اوْخشاما” می باشد. در این مجال سعی خواهیم کرد نگاهی به اوْخشاماها داشته باشیم.

موسيقى بومى، استان اردبيل

موسيقى بومى منطقه، هم در گذشته و هم امروزه در وجود «عاشيق‌ها» خلاصه مى‌شود. عاشيق‌ها هنرمندانى هستند با کوله‌بارى از غم‌ها و شادى‌ها که به طور خودساخته از ميان محرومان و ستمديدگان جامعه برخاسته‌اند و نيازها و دردهاى خويش و تبار خود را با نواى دلنشين «ساز» و در قالب ترانه‌هاى اصيل و دلپذير، در مجالس، عروسى‌ها و قهوه‌خانه‌ها ترنم مى‌کنند.
آئين نوروز
تشريفات جشن‌هاى نوروز در اين منطقه نسبت به مناطق ديگر ايران، تاحدى وسيع و مفصل بوده است .

تکم و تکمچى

تکم شيطانکى است به‌شکل حيوان از تخته که با پارچه‌هاى رنگين و تکه‌هاى آينه آن‌را زيبا مى‌کردند و از زير شکم بر انتهاى چوب نازکى متصل کرده و اين چوب را از سوراخى در وسط صفحه تخته‌اى عبور مى‌دادند و به آسانى در آن سوراخ بالا و پائين مى‌رفت .

غذاهای سنتی و سوغاتی اردبیل
از غذاهای سنتی اردبیل می‌توان به کباب شیشلیگ، آلبالو پلو، لپه خورشت، اوماج آشی، آش دوغ، سوتلی آش، یارما آشی، بزباش، پیچاق قیمه، تاس‌کباب، ترحلوا، دومه کباب، باستیرما پلو، ترشی‌قرمه، چیغیرتما، حلوای سیاه، حلوای زرد، حلوای زنجبیل، خشیل، خورش قاتق، ساج‌ایچی، سوغان‌سو، قرمه‌سبزی، قویماق، قیساوا، قیقاناق، کوفته، لونگی و هرا اشاره کرد.
آش دوغ اردبیل( آیران آشی ) مهم‌ترین غذای سنتی اردبیل است و به‌عنوان غذای سنتی جهانی شناخته شده‌است.

صنایع دستی اردبیل

اردبیل به واسطه داشتن تاریخ کهن در ادوار مختلف وتکامل در این دوره‌ها صنایع دستی مختلفی را در جهت نیاز به ان به تکامل رسانده وبه جوامع مختلف معرفی وصادر نموده‌است.به وضوح می‌توان اوج این شکوه را در دوره صفویه جستجو نمود که بایستی این شکوه را به نام مکتب اردبیل ثبت نمود.
بگینهmasterdoc.ir
    بافته و نساجی سنتی
    رودوزیهای سنتی
    سفال وسرامیک سنتی
    صنایع دستی تلفیقی
    صنایع دستی چرمی
    صنایع دستی چوبی وحصیری
    صنایه دستی سنگی
    نمد مالی
    گليم بافی

جاذبه‌های گردشگری

آرامگاه شیخ صفی‌الدین میراث جهانی یونسکو، مسجد جامع اردبیل و بقعه سید امین الدین جبراییل از بناهای تاریخی مهمّ این شهر به شمار می‌روند. مضافاً این که دریاچه شورابیل (در داخل شهر)،رودخانه بالیقلو چای (در داخل شهر) ، دریاچه نئور، جنگل فندق‌لو، پیست اسکی آلوارس،پیست اسکی روی چمن جنگل فندقلوی نمین(اردبیل)،پیکره سنگی بابا داوود عنبران، شهر توریستی سرعین،تفرجگاه بولاغلار و دهکده سولان در زمره جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر به حساب می آیند.

از دیگر جاذبه های گردشگری اردبیل، آب‌های معدنی که اغلب مزین به زیبایی‌های بی‌نظیر طبیعی می‌باشند عبارت‌اند از: خلخال سویی، قطورسویی، دودو، ایلاندو (که بر اثر زلزله ویران شده‌است)، مشه سویی، شابیل، قینرجه، ویلادره، سردابه و… همچنین آبشارها و عوارض طبیعی دیدنی مانند آبشار نره‌گر در روستای اسبوی خلخال، آبشار شورشورنه عنبران، آبشار سردابه، دریاچه واقع در قله سلطان سبلان، روستای زیبای اندبیل(خلخال) و سواحل رود قزل اوزن، جاده فوق‌العاده زیبای خلخال به اسالم، مراتع وسیع دامنه سبلان روستای اناردر جاده اردبیل به مشکین شهر زادگاه مادر بابک خرمدین وقلعه مربوط به بابک خرمدین مبارز اردبیلی میباشد.

سوغات

از مهم‌ترین سوغات اردبیل می‌توان آب‌نبات، تخمهٔ آفتابگردان، حلوای سیاه، سرشیر، شیرینی‌های محلی، شكلات روسته، عسل طبیعی سبلان، عصارهٔ گل‌های سبلان و کره را نام برد.

حلوای سیاه اردبیل معجونی است که از جوانهٔ گندم و کرهٔ طبیعی تهیه می‌شود و بسیار مقوی و نيروزا می‌باشد.فرهنگ بومی اردبیلmasterdoc.ir

دانلود فایل ورد در 3 صفحه

پاورپوینت ادبیات بومی اردبیل

پاورپوینت ادبیات بومی عشایر اردبیل


تهیه و تنظیم مهرماه 98

مطالب مرتبط


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0