صفحات تکتونیک

صفحات تکتونیک

moarefi tektonic

صفحات تکتونیک

فهرست مطالب
زمین‌ساخت صفحه‌ای    1
نظریه «تکتونیک صفحه‌ای» در نوشته‌های باستانی    1
جابجايى قاره اى وتکتونيک صفحه اى :    3
نظريه زمين ساخت صفحه اي    4
تجمع هیدروکربن و تکتونیک صفحه‌ای    6
حاشیه مخرب و تجمع مواد هیدروکروبوری    6
حاشیه سازنده و تجمع مواد هیدروکربوری    6
گنبدهای نمکی و ارتباط آنها با نفتگیرها    7
نحوه تشکیل دیاپیرها و نقش آنها در کانسارهای نفت ایران    7
پیدایش زاگرس و ارتباط آن با تله های نفتی    7
تکتونیک صفحه‌ای، زلزله و آتشفشان    8
صفحات تکتونیکی جهان    11
صفحه ایران:    11
صفحه عربستان:    12
صفحه اوراسیا:    12
صفحه آمریکای شمالی:    12
صفحه اقیانوس آرام:    13
صفحه آفریقا:    13
صفحه آمریکای جنوبی:    13
صفحه نازکا:    13
نتیجه گیری:    14
منابع:    15

زمین‌ساخت صفحه‌ای
زمین‌ساخت صفحه‌ای (به انگلیسی: Plate tectonics) به بررسی و مطالعه حرکات وسیع‌مقیاس در سنگ‌کُره (به انگلیسی: لیتوسفر) کُره زمین می‌پردازد. این نظریه بر اساس نظریه رانش قاره‌ای در نخستین دهه‌های قرن بیستم مطرح شد و پس از اثبات مفهوم گسترش بستر دریا در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ م توسط بسیاری از زمین شناسان پذیرفته شد.…………………….
بر اساس این نظریه، سنگ‌کُره (پوسته کُره زمین) (به انگلیسی: لیتوسفر) زمین از صفحاتی (به انگلیسی: صفحات تکتونیکی) تشکیل می‌شود که در کل شامل ۷ یا ۸ صفحه اصلی، که در مواردی خود از تعدادی صفحات کوچک تشکیل می‌شوند، ساخته شده‌است.
این صفحات به‌صورت مداوم در حال حرکت هستند و براثر برخورد این صفحات پدیده‌هایی همچون زلزله، آتش‌فشان‌ها، تشکیل کوه‌ها، تشکیل درازگودال‌ها و دیگر پدیده‌ها حاصل می‌شوند. میزان حرکت این صفحات از کمترین حد ۰ میلی‌متر در سال تا بیشترین حد ۱۰۰ میلی‌‌متر در سال، بسته به نوع، جایگاه و شرایط آنها تخمین زده می‌شود.
صفحات شکل‌دهنده پوسته زمین به‌طور کل از دو نوع سنگ‌کره‌های اقیانوسی و سنگ‌کره‌های قاره‌ای کلفت‌تر تشکیل می‌شوند که هر نوع پوسته‌های خاص خود را دارند.
صفحات پوسته زمین (به انگلیسی: تکتونیک) به این دلیل قابلیت حرکتی دارند که سنگ‌کُره‌های پوشاننده سطح زمین دارای جِرم حجمی و نیروی بیشتری در مقایسه با لایه‌های زیرینِ خود به نام سست‌کُره هستند.
از این دانش برای مطالعه نحوه رخداد زلزله، زمین‌شناسی مهندسی و مطالعه مخازن نفت و گاز استفاده می‌شود.
مفهوم زمین‌ساخت همچنین برای گفت‌وگو درباره حرکت آهسته صفحه‌ها به‌کار می‌رود، که در آن مورد به آن بیشتر زمین‌ساخت صفحه‌ای یا رانش قاره‌ای گفته می‌شود. زمین‌ساخت همچنین به مباحث زلزله، صفحات قاره‌ای و پدیده‌هایی از این دست می‌پردازد.
نظریه «تکتونیک صفحه‌ای» در نوشته‌های باستانی
در دانش‌نامه‌ی آزاد ویکی‌پدیا ودیگر سرچشمه‌های باخترزمینیان(:غربیان) این‌گونه آمده است که «آبراهام اورتلیوس» دانشمند فلاندری در نیمه‌ی دوم سده‌ی  شانزدهم میلادی برای نخستین بار مساله پیوستگی قاره‌ها، پیش از جدا شدن به حالت امروزی را ارایه داد. که پس از سیصد سال، یعنی در سال ۱۹۱۲ میلادی..

این تحقیق در16 صفحه با فونت 14 و فاصله 1.15 تنظیم شده است که شامل فهرست مطالب ، متن تحقیق ، نتیجه گیری ، و منابع اینترنتی و کتابی می باشد. حجم فایل 400 کیلوبایت

صفحات تکتونیک

صفحات تکتونیک

، صفحات تکتونیک، تحقیق کامل درباره صفحات تکتونیک، تحقیق آماده درباره تکتونیک، تحقیق آماده جغرافیا دانشگاهی، تحقیق درباره صفحات تکتونیک، مقاله آماده درباره صفحات تکتونیک، مقاله کامل درباره صفحات تکتونیک، مقاله بصورت فایل ورد درباره تکتونیک، صفحات تکتونیک.word، صفحات تکتونیک+word، صفحات تکتونیک . ححف، تحقیق کامل همراه با فهرست بندی، تحقیق کامل همراه با فهرست بندی درباره صفحات تکتونیک، دانلود مقاله درباره صفحات تکتونیک، جدیدترین تحقیق رشته جغرافیا دانشگاهی، جدیدترین تحقیقات دانشگاهی رشته جغرافیا، تحقیق کامل درباره زمین ساخت صفحه ای


تهیه و تنظیم مهرماه 98

مطالب مرتبط